OGÓLNOPOLSKA AKCJA BICIA REKORDU POD NAZWĄ „PRZERWA NA CZYTANIE”

Zespół Szkół w Przemęcie po raz pierwszy włączył się, w ramach Tygodnia Bibliotek, do realizacji ogólnopolskiej akcji bicia rekordu pod nazwą
„PRZERWA NA CZYTANIE”, której organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Akcja jest realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
„Przerwę na czytanie” rozpoczęliśmy od spotkania z panią dyrektor Haliną Pohl, która zaakceptowała niniejszy projekt do realizacji. Panie bibliotekarki M. Zdanowicz i M. Kaczmarek przygotowały dokładny harmonogram przeprowadzenia tej akcji.
Na drzwiach bibliotek i na gazetce Samorządu Uczniowskiego pojawiły się plakaty
z informacją o planowanej akcji. Z pomocą przyszły też uczennice Samorządu Uczniowskiego, które kilkakrotnie informowały uczniów o planowanym wydarzeniu
oraz o sposobie jego realizacji.
Już wcześniej w ramach Tygodnia Bibliotek, który w tym roku obchodzony
jest pod hasłem „#biblioteka” uczniowie wzięli udział w organizowanych przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Przemęcie następujących wydarzeniach:
• przygotowali prace plastyczne na konkurs pt. „ Bohater mojej ulubionej książki” ;
• wzięli udział w spotkaniu z Zastępcą Wójta Gminy Przemęt Waldemarem Kalitką, który w ramach „Głośnego czytania” przeczytał dzieciom fragmenty książki W. Cichonia pt. „Cukierku, ty łobuzie”
• obejrzeli przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów krakowskiego Teatru „Maska” pt. „Opowieści z teczki profesora Książeczki”.
Dnia 13 maja 2019 roku uczniowie przynieśli swoje ulubione książki . Już od samego rana w świetlicy szkolnej, przed lekcjami, najmłodszym uczniom czytali starsi uczniowie
i nauczycielka pani Joanna Stanek - Koźlik. Tego dnia również nauczyciele języka polskiego
i wychowawcy klas I-III czytali uczniom „Na Dzień Dobry”. W budynku zamiejscowym
w Perkowie uczniom klas pierwszych w czasie śniadaniowej przerwy czytały wychowawczynie. Natomiast w budynku Szkoły Podstawowej w Przemęcie uczniom klas drugich i trzeciej czytała pani dyrektor Halina Pohl.
Uczniowie Szkoły Ponadpodstawowej i Szkoły Podstawowej pod opieką swoich nauczycieli zebrali się na przerwie obiadowej na boisku szkolnym na ul. Szkolnej 1
i tam czytając bili rekord. Łącznie 17 klas rozpoczęło czytanie przyniesionych z domu lub wypożyczonych z bibliotek książek. Wśród książek znalazły się głównie nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Łącznie w akcji bicia rekordu czytania na przerwie wzięło udział 312 uczniów
i 10 nauczycieli.