Historia szkoły

Najstarsze informacje źródłowe związane z naszą szkołą pochodzą z XVI wieku. W 1508 r. jest zapis o Wawrzyńcu, synu Jana z Przemętu, który studiował na Akademii Krakowskiej. Kilka lat później w roku 1525 pojawia się wiadomość o rektorze szkoły w Przemęcie - Walentym.
W XVII wieku była tu szkoła elementarna o 1 nauczycielu. Po II rozbiorze Polski Przemęt został włączony do Prus, które 1 czerwca 1797 r. odebrały nam prawa miejskie.
W 1861 r. do szkoły uczęszczało 166 dzieci, a koszty jej utrzymania w dużej mierze pokrywało miejscowe społeczeństwo, płacąc wójtowi w Przemęcie specjalny podatek zwany składką szkolną.

W roku 1866 był to najwyższy ze wszystkich podatków i wynosił 227 talarów.
Zaborca pruski poprzez oświatę pragnął germanizować dzieci polskie, budując w tym celu szkoły, do których uczęszczanie było obowiązkowe.
W Przemęcie zbudowano 2 budynki szkolne: pierwszy ok. 1890 roku a drugi w 1910 r. W każdym z nich znajdowały się po 2 sale lekcyjne i po 1 mieszkaniu dla nauczycieli, których sprowadzono z centralnych Niemiec.
W 1905 r. w Przemęcie, podobnie tak jak wcześniej we Wrześni, był też strajk szkolny jako forma protestu dzieci przeciw prowadzeniu nauki religii w języku niemieckim.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, naukę w przemęckiej szkole rozpoczęto dopiero wiosną 1919 r., z chwilą wyzwolenia naszych miejscowości przez Przemęcką Kompanię Powstańców Wielkopolskich (więcej na ten temat na stronie o patronie szkoły).
W okresie międzywojennym istniała wówczas 5-klasowa katolicka szkoła powszechna 2-go stopnia z 4 nauczycielami. Nadzór nad nią sprawowała Rada Szkolna Miejscowa, która podlegała Inspektorowi Szkolnemu w Wolsztynie.
Do utrzymania szkoły zobowiązane było również miejscowe społeczeństwo. W roku 1926 budżet Rady Szkolnej Miejscowej w Przemęcie wynosił 2250 zł, który był przeznaczony na cele administracyjne, zakup opału i pomoce dydaktyczne. Naukę w tym czasie pobierało ok. 200 uczniów. Przy szkole działał chór dziecięcy, który w 1927 r. za występ na Święcie Pieśni w Wolsztynie otrzymał wyróżnienie w postaci listu pochwalnego.
Z chwilą nastania okupacji hitlerowskiej szkoła na kilka tygodni została zamknięta, a następnie wznowiona nauczanie w jednym budynku tylko dla dzieci najmłodszych, ale w języku niemieckim i przez niemieckich nauczycieli. W 1940 r. w wyniku dużego napływu rodzin niemieckich uruchomiono w 2-gim budynku szkołę dla ich dzieci.
Dzieci polskie były narażone w tym czasie na wiele szykan ze strony ich niemieckich rówieśników.
20 lutego 1945 r. po 5 latach okupacji w murach naszej szkoły zadźwięczała mowa polska w dziękczynnej modlitwie oraz pieśni "Boże, coś Polskę".
W pierwszych dniach do szkoły zgłosiło się179 dzieci, a sale lekcyjne były zdewastowane, nie mając nawet ram okiennych. Placówkę jednak dość szybko uruchomiono dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców oraz ówczesnego kierownika szkoły, Bolesława Zielińskiego. Wystąpiły trudności z realizacją programu nauczania. Zróżnicowany wiek i poziom wiedzy uczniów powodował, że w niektórych klasach, skupiających głównie roczniki starsze, zastosowano skrócony program trwający 1 semestr. W tym samym okresie szkoła prowadziła kursy oświaty dla dorosłych w zakresie 7 klas szkoły podstawowej.
Kolejne lata przyniosły systematyczny rozwój organizacyjny szkoły. Do połowy lat sześćdziesiątych był on oparty na szkole 7-klasowej, a od 1 września 1966 r. - na 8-klasowej.
W latach 1945-1973, tj. do czasu, kiedy wprowadzono szkoły zbiorcze, liczba uczniów w Szkole Podstawowej w Przemęcie wzrosła niemal dwukrotnie.

Zwiększająca się liczba uczniów pociągała za sobą konieczność rozbudowania bazy lokalowej szkoły, która zmuszona była wtedy do pracy na 2 zmiany. Częściowo tą trudną sytuację usiłowano złagodzić poprzez adaptację 1 1962 r. budynku gospodarczego na pracownię zajęć praktyczno-technicznych.
Właściwa poprawa warunków lokalowych nastąpiła dopiero w 1966 r. po wybudowaniu pawilonu z 7 salami lekcyjnymi i świetlicą. Równocześnie oddano do użytku budynek mieszkalny z 2 mieszkaniami dla rodzin nauczycielskich, a w 1974 r. wybudowano dom nauczyciela z 4 mieszkaniami.
Od 1 września 1973 r. w wyniku ówczesnej reformy oświaty zaczęto tworzyć w Polsce zbiorcze szkoły 8-klasowe, do których dowożono specjalnymi autobusami uczniów z okolicznych mniejszych placówek. Zbiorcza szkoła Podstawowa, a od 1976 r. Zbiorcza Szkoła Gminna w Przemęcie, ponownie stanęła przed barierą braku pomieszczeń dydaktycznych, w tym brakującej sali gimnastycznej, a liczba uczniów przekraczała 450.
Kolejna rozbudowa przemęckiej szkoły nastąpiła w latach 1993 - 1996. W 1994 r. została oddana do użytku sala gimnastyczna wraz z zapleczem higieniczno-sanitarnym, a w 1996 r. - część dydaktyczna z 6 salami lekcyjnymi, 2 gabinetami (wicedyrektora i pedagoga) oraz z małowymiarową drugą salą gimnastyczną.
Z dniem 1 września 1999 r. placówka nasza otrzymała nazwę Zespół Szkół Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Przemęcie, w której pobiera edukację 531 uczniów w 28 oddziałach, w tym 57 uczniów w 2 oddziałach gimnazjum i przy obsadzie 38 nauczycieli.

Data dodania: 2018-04-25 22:08:16
Data edycji: 2019-06-06 19:58:53